13 Nisan 2012 Cuma

Sessiz filmler İzmir Sanat'ta..

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3 yıldan bu yana sürdürdüğü ve gelenekselleşen, “Yeniden Sinematek” etkinliklerine “Sesin gölgesinde”  adlı kuşakla devam ediyor. İlk olarak bu akşam 20.00' de, Kültürpark' taki İzmir Sanat' ta, 1927 yılı ABD yapımı "Şafak: İki Kişinin Şarkısı" adlı film gösterilecek. Hermann Sudermann’ın kitabından uyarlanan F.W.Murnau tarafından yönetilen filmde, George O’Brien, Janet Gaynor gibi isimlerin rol alıyor. Filmin müzikleri ise Willy Schmidt-Gentner, R.H. Bassett ve Carli Elinor’a ait. 1928 yılında en iyi görüntü Oscarı’nı kazanan, Janet Gaynor’a da “En iyi kadın oyuncu Oscarı”nı kazandıran film, yayımlandığı dönemde büyük ses getirmişti.

20 Nisan Cuma akşamı, Charlie Chaplin’in 1936 yapımı, dünyaca ünlü filmi “Modern zamanlar” İzmirlilerle buluşacak. Sesli sinema başlamasına rağmen, Chaplin bu filminde “Şarlo” karakterini konuşturmadan canlandırmanın çok daha etkili olacağını düşünerek filmi sessiz çekmiş, ancak filmde ses efektleri ve müzik de kullanmıştı. Film, modern topluma ve makine çağına getirdiği yerinde eleştirilerle halen güncelliğini koruyan klasik bir yapıt niteliğinde.

27 Nisan Cuma akşamı ise  1953 yılı Fransız yapımı “Bay Hulot’un tatili” isimli komedi filmi gösterilecek. Jacques Tati tarafından yönetilen filmde, Nathalie Pascaud ve Micheline Rolla gibi önemli isimler oynuyor. Yönetmen Tati’nin eğlenme hırsıyla dolu tatilcileri konu alan bu komik taşlamasında, köpekler, kayıklar ve havai fişekler içeren ve kusursuz bir koreografiye sahip güldürü sahneleri bulunuyor. Hulot serisinin ilk filmi olan eser, incelikli durum komedisinin başyapıtlarından olma özelliğini taşıyor. Sesli çekilen film, sessiz sinemanın anlatım tekniklerini kullanması yönünden ise sessiz sinemaya saygı niteliğinde.Mutlu Bir Hafta Sonu Geçirmeniz Dileğiyle..
İyi Seyirler..

8 yorum:

 1. 68.izleyicin oldum ablam.. bloguma bıraktığın yorum için ayrıca teşekkür ederim sağolasın.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ediyorum sedacım..ayrıca güzel yorumlarıda sonuna kadar hak ediyorsun..başarılarının devamını dilerim :)

   Sil
 2. ablam yalnız mail at bana boş bi zamanımda senin blogu biraz düzenleyelim anlatayım sana beraber yaparız:) mesela işe bu yorumlardaki kelime doğrulamayı kaldırarak başlarsan daha çok yorum alırsın gerçekten.. :)

  YanıtlaSil
 3. sedacım ilgin için teşekkürler..yorumlarda kelime doğrulamayı kullandığımın farkında bile değilim inan..farkettirdiğin için teşekkürler tatlım :))

  YanıtlaSil
 4. Pşşt bende mimin vaaar mucks! :)

  http://amareteipsum.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sağol tatlım çok sevindimm..biraz geç oldu ama hemen geliyorum mimimi almaya :))

   Sil
 5. blogunuza yeni katıldım güzel bir blok merhaba demek ıstedım sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bloğuma hoş geldiniz..Beğeninizde ayrıca çok mutlu etti teşekkürler.. :)

   Sil