7 Nisan 2012 Cumartesi

Bu kitabı herkes okumalı..

"Leyla" ' yı  işyerinde bir tanıdığın önerisiyle okumaya başladım ve 1 haftada bitirdim( iş yerinde okuduğum için bu kadar uzun sürdü )..kendini alamıyorsun, Leyla'nın yaşamış olduğu işkenceler, tecavüzler ne zaman bitecek  diye ..
bu olayların hepsi gerçek ve leyle takma isim olarak kullanılmış, olayların yaşandığı yerlerin isimleri değiştirilerek ve kısaltmalar kullanılarak anlatılmış..çok etkilendim, uzun süre etkisinden kurtulamıyorsun..bence bu kitabı herkes mutlaka okumalı.. 


Kitapla ilgili yorumlar:
Bosnalı Leyla büyük bir kâbusu atlatmıştı: Bosna'daki toplama kampında geçirdiği iki yılı. Binlerce kadının travma geçirmesine neden olan savaşın karanlık ve baskıcı yüzünü anlatan bir kadın... Onun isyankâr öyküsü ve acıyla dolu dokunaklı kaderi... “Bu kitabın kapağını açmadan önce, cehenneme açılan bir kapının eşiğinde olduğunuzu bilmelisiniz. İnsan denilen yaratığın bütün kötülüklerini sergiye çıkarttığı bir coğrafyaya, Balkanlara adım atacaksınız… Kadınların beden ve ruhlarının nasıl lime lime edildiğini okurken “insan uygarlığı” denilen barbarlıktan kaçıp, en vahşi hayvanların şefkatli uygarlığına sığınmak isteyeceksiniz.” -Sydsvenska Dagbladet. 

Bu kadar acı ve yürek burkucu bir kitap okumadım. Ağlayarak elimden bıraktığım kitaba her seferinde geri döndüm. Korkunç bir öyküydü. Bir zamanlar basın organlarında Yugoslavya'nın adıyla birlikte duyduğum ‘etnik temizlik', ‘toplama kampı', ‘toplu tecavüz' gibi sözcüklerin ne anlattığını bu kitapla anladım. -Allt om Böcker Balkanlarda neler olup bittiğini anlatan sarsıcı bir kitap. Leyla kendisinin ve başka kadınların yaşadıkları cehennemi haykırıyor... Bu kitabı sonuna kadar okuyup bitirmeden duramıyorsunuz. -Svenska Dagbladet Eğer yetkim olsa her okula insanlık dersi diye bir ders koyar ve bu kitabı herkesin okumasını zorunlu kılardım. -Dagens Nyheter
2 yorum:

  1. BUGÜN KİTAP ALMAK İÇİN KİTAPÇIMA GİTTİM. YARIM SAATTEN FAZLA GEZİNDİM AMA DİŞE DOKUNUR BİŞEY BULAMADIM. OKUYACAĞIM BU KİTABI :) TEŞEKKÜRLER.

    YanıtlaSil
  2. kırmızı kraliçe çok sevindim..iyi okumalar..seninde önerebileceğin bir kitap olursa sevinirim..sevgiler :))

    YanıtlaSil